Dane teleadresowe
 
Informacje teleadresowe dot. Urzędu Gminy w Masłowicach - znajdziesz tutaj.  ...więcej
Rezerwat Góra Chełmo
 
Rezerwaty przyrody stanowią jedną z najważniejszych form ochrony środowiska przyrodniczego w powiecie radomszczańskim. Jednym z piękniejszych jest Rezerwat Góra Chełmo, położony sześć kilometrów od miejscowości Przedbórz.
Rezerwat archeologiczno-leśny Góra Chełmo utworzony został w 1967 r. Liczy 41,44 ha powierzchni. Znajduje się w pobliżu wsi Chełmo (gmina Masłowice), na południe od drogi Radomsko-Przedbórz. Celem utworzenia było zachowanie wzgórza, porośniętego lasem mieszanym, zbudowanego z piaskowców albskich, dolnokredowych i znajdującego się na nim grodziska prehistorycznego. Góra Chełmo jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Radomszczańskich. Jej wysokość wynosi 323 m n.p.m. Jest to kopulaste wzgórze wznoszące się od 80 do 100 m ponad przyległe tereny.
  ...więcej
Informacje o gminie
 
Krótka charakterystyka gminy znajduje się tutaj.  ...więcej
Ciekawostki, legendy
 
Chełmską Górę widać z daleka, jest to bowiem najwyższe wzniesienie nie tylko w okolicy, ale w całym powiecie radomszczańskim. Po kwadransie, drogą wiodącą wśród wysokich drzew i zarośli, można trafić na szczyt.
Archeolodzy odkryli, że pierwsze umocnienia na Górze Chełmskiej pochodzą z X wieku. - Istniały kilkadziesiąt lat i zostały spalone. Były to prawdopodobnie umocnienia obronne albo miejsce kultu - mówi Tomasz Nowak, historyk i znawca lokalnych dziejów.
Najbardziej rozpowszechniona legenda mówi o śpiących we wnętrzu góry rycerzach lub uśpionym wojsku. Podania różnie tłumaczą, skąd w Chełmie wzięło się wojsko i do kogo należało. Niektóre głoszą, że na szczycie góry stał zamek należący do królowej Jadwigi. Po jej śmierci opustoszał, a otoczony lasami i zaniedbywany przez ludzi podupadł.
  ...więcej
Zabytki
 
W miejscowości Chełmo znajduje się kościół pw. św. Mikołaja obecnie bezstylowy z zachowanymi ołtarzami bocznymi i w prezbiterium. W kościele nagrobek Jana Leżeńskiego z XV w. Kościół stanął prawdopodobnie na miejscu pogańskiego cmentarzyska. Pałac, niegdyś własność rodziny Wielowiejskich, w 1975 r. pałac uległ poważnym zniszczeniom na skutek pożaru. Do dziś trwają prace konserwacyjne i remontowe. Wokół pałacu znajduje się park z wieloma gatunkami drzew.
  ...więcej